Telegraf - Newsletter pro zaměstnance společnosti Siemens

Telegraf

Newsletter pro zaměstnance
regionální společnosti

zpět na hlavní stránku

Brexit – jak se mění vztahy s Velkou Británií?

Skončilo přechodné období a vztahy s Vekou Británií se mění. Přinášíme podrobnosti o tom, jaké změny nastávají v oblasti obchodu a cestování.

Po oficiálním vystoupení Spojeného království z Evropské unie 31. ledna 2020 skončilo k 31. prosince 2020 i tzv. přechodné období, během kterého mezi EU a Spojeným královstvím fungovalo vše obdobně jako v době, kdy Spojené království k Evropské Unii patřilo.  Evropská unie a Spojené království před koncem roku 2020 úspěšně završily jednání o budoucích vztazích a uzavřely dohodu o obchodu a spolupráci. Přestože byl na poslední chvíli odvrácen tzv. "hard Brexit", vztah mezi EU a Spojeným království se zásadně mění. Brexit byl dokončen a Spojené království se stalo třetí zemí s následujícími důsledky.

Pohyb zboží

Během přechodného období ještě zůstávaly v platnosti veškeré celní dohody a zvýhodnění mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím, včetně volného pohybu zboží. Od 1. ledna 2021 byly vytvořeny hranice stejně jako s ostatními třetími zeměmi. Na veškeré zboží vstupující do Evropské unie ze Spojeného království či vystupující z Evropské unie směrem do Spojeného království se vztahuje celní řízení včetně uplatňování zákazů a omezení, požadavků předložení licencí apod. To vede ke zvýšené administrativní zátěži podniků a případně i delším dodacím lhůtám v logistických dodavatelských řetězcích. Dohoda o obchodu a spolupráci umožňuje obchod bez kvót a celních poplatků. Pro dovoz zboží bez cla je potřeba splnit podmínky definované v Dohodě.

Severní Irsko

Změny týkající se pohybu zboží neplatí v souvislosti s obchodem mezi Evropskou unií a Severním Irskem, na nějž se bude uplatňovat protokol o Irsku a Severním Irsku, který je nedílnou součástí dohody o vystoupení. Protokol o Severním Irsku zamezuje vzniku tzv. tvrdé hranice mezi Irskem a Severním Irskem, zachovává integritu jednotného trhu Evropské unie a umožňuje, aby Severní Irsko bylo součástí celního území Spojeného království. V praxi to znamená, že při pohybu zboží mezi Severním Irskem a Evropskou unií nebude třeba vystavovat celní prohlášení.

Certifikace CE

Řada výrobků musí předtím, než mohou být uvedeny do prodeje v EU, získat certifikaci CE. Tato povinnost po Brexitu pro vybrané zboží Spojeného království uváděné na trh v Evropské unii zůstává. Pro trh ve Spojeném království (mimo Sev. Irsko) bude zavedeno nové označení UKCA (UK Conformity Assessed). Označení UKCA bude pokrývat většinu zboží, které dříve vyžadovalo certifikaci CE. Do 31. prosince 2021 lze uvádět na trh ve Spojeném království zboží označené jak certifikací CE, tak i s novým označením UKCA. Označení UKCA 1. ledna 2022 ve Spojeném království plně nahradí certifikaci CE. Samotné označení UKCA nebude možné použít pro zboží uváděné na trh Severního Irska, které bude dle Protokolu o Severním Irsku stále vyžadovat označení CE nebo označení UK (NI).

Cestování

Občané Evropské Unie budou při vstupu do Spojeného království podrobeni kontrole podobně jako při vstupu do jiné třetí země. Pro vstup do Spojeného království za účelem krátkodobého pobytu (maximálně 6 měsíců) nebude třeba vízum či jiné příslušné povolení. Cestovat do Spojeného království na platný občanský průkaz bude možné pouze do 30. září 2021, poté bude nutné dokládat platný cestovní pas.

 Co se týče služeb mobilních operátorů, tak již nebude dále platné právo Unie zaručovat spotřebitelům ze Spojeného království přístup k „roamingu za domácích podmínek“ v Evropské unii. Mobilní operátoři ve Spojeném království i v Evropské unii budou moci roamingovým zákazníkům účtovat příplatek.

Sledujte nás
Líbil se vám
článek?