background

Bezpečnost občanů: Čipový vstupní systém

Čipový vstupní systém

Vchodové dveře s čipovým uzamykacím systémem poskytují vysoké zabezpečení a kontrolu nad přístupem do domu. Díky němu také odpadají starosti a náklady spojené s výrobou a výměnou klíčů nebo poškozených zámkových vložek. 

 

A jak celý systém s názvem SiPass funguje v praxi? Každý obyvatel domu je vybaven odolným bezkontaktním čipem v podobě přívěsku na klíče, který umožňuje přístup do domu. Čip nelze kopírovat a díky jeho unikátnímu identifikačnímu číslu jej lze v případě ztráty snadno vyřadit ze systému a zabránit tak jeho dalšímu použití. Naopak do systému lze kdykoli přidat další čipy. Zatímco zvenčí se dveře odemykají pomocí čipu, zevnitř použitím kliky a z bytu elektrickým vrátným (domácím telefonem). SiPass  může být svázán s kamerovým systémem, který v případě násilného otevření dveří automaticky zaznamená osobu, která incident způsobila. Důležité je, že čipový vstupní systém od společnosti Siemens je možné instalovat na dveře různých výrobců. 

Pokud dojde ke ztrátě čipu nebo se odstěhují podnájemníci, kteří zapomenou čipy vrátit, čip se jednoduchým způsobem zablokuje a neoprávněná osoba již nemá možnost dostat se do objektu – z čipu je totiž bezcenný přívěšek. 

Ne každý bytový dům má správce, který by mohl programovat elektronickou kontrolu vstupu a vydávat čipy. Řešení Siemens umožňuje dálkovou správu a centrální výdej čipů až pro 10 000 objektů. Vlastník více domů, například bytové družstvo, může zřídit jedno centrální pracoviště správy kontroly vstupu do všech svých objektů. Systém SiPass pak může být spravován přes internet nebo vnitřní počítačovou síť majitele objektu.