Celofiremní | 19. 04. 2021

Zaměstnanec Siemens Trutnov „vytiskl“ držáky vakcín pro okolní nemocnice

Michal Pavlásek, specialista technolog v trutnovském závodě Siemens, vymyslel a vytiskl držáky na lahvičky s vakcínou proti nemoci covid-19 na své vlastní 3D tiskárně

Michal Pavlásek, specialista technolog v trutnovském závodě Siemens, vymyslel a vytiskl držáky na lahvičky s vakcínou proti nemoci covid-19 na své vlastní 3D tiskárně. Držáky slouží k převážení vakcín a další manipulaci, která musí být mimořádně šetrná.


„Inspiroval jsem se článkem na internetu, ve kterém se psalo o potížích zdravotníků a nemocnic při manipulaci s vakcínou. Kontaktoval jsem nemocnici v Trutnově, která mi potvrdila, že by držáky vakcín velice uvítala,“ vysvětlil svůj nápad Michal Pavlásek.

 

Skladování ve vertikální poloze

„Prvotní model držáku pro 3D tisk jsem stáhl z internetu, rozměry ale nebyly vyhovující,“ popisuje vývoj držáku Michal Pavlásek. Spojil se proto s koordinátorkou očkování z trutnovské nemocnice a společně stanovili správný rozměr, který by byl vhodný do boxů pro převážení vakcín. Podle zadaných rozměrů navrhl, na 3D tiskárně vyrobil a do nemocnice dodal první prototyp pořadače lahviček. Tento pořadač umožňuje přepravovat a skladovat nestabilní lahvičky s vakcínou ve vertikální poloze – tato poloha lahvičky je důležitá, protože vakcinační látka je velmi křehká a kvalita séra se případnými otřesy snižuje. Držák tedy celkově usnadňuje správnou manipulaci s vakcínou od jejího vyzvednutí v mraženém stavu až do finální aplikace.

 

Další pomoc nemocnicím

„S trutnovskou nemocnicí jsme se dohodli na další spolupráci, vymyslel a vyrobil jsem další držáky pro transport vakcín v polystyrenových boxech z FN v Hradci Králové do Trutnova,“ říká Pavlásek. Jedná se o stohovatelná plata, jejichž jednotlivá patra neleží přímo na vakcínách a nemůže tedy dojít k jejich poškození. Tento typ zakládání pojme 400 lahviček s vakcínami, každá lahvička obsahuje 5 dávek, to znamená, že tyto držáky pokryjí spotřebu až pro 2000 očkovaných.

 

S prosbou o pomoc se na Michala Pavláska obrátila i nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem, i pro ni Pavlásek navrhl a vytiskl potřebný model držáku.

 

Pro závod Siemens v Trutnově je společenská odpovědnost nedílnou součástí firemní kultury, proto se rozhodl tuto aktivitu podpořit a podílí se nákladech 3D tisku.


Foto

Kontakt

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová, telefon: +420 602 403 594
E-mail: mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum: +420 800 90 90 90


Připojte se k nám na Facebooku (www.facebook.com/SiemensCzech nebo na Twitteru (@SiemensCzech, @chytramesta). Více informací o výzkumu a vývoji naleznete na www.siemens.cz/press/inovace-a-zajimavosti

 

Siemens Česká republika

Siemens patří mezi největší technologické firmy v České republice a již  více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních technologií. Se svými 10 500 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Energy, Siemens Healthineers a Siemens Mobility působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií a kolejové dopravy. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. 

 

Koncern Siemens AG

Skupina Siemens Česká republika je součástí globálního koncernu Siemens AG, který je již více než 170 let synonymem pro špičkové technologie, inovace, kvalitu a spolehlivost. Siemens působí po celém světě a zaměřuje se na inteligentní infrastrukturu pro budovy a distribuované energetické systémy a na automatizaci a digitalizaci ve zpracovatelském a výrobním průmyslu. Siemens spojuje digitální a reálný svět ve prospěch zákazníků a společnosti. Prostřednictvím společnosti Siemens Mobility, předního dodavatele inteligentních řešení pro železniční a silniční dopravu, pomáhá Siemens utvářet světový trh služeb v osobní a nákladní dopravě. Prostřednictvím svého většinového podílu ve veřejně obchodované akciové společnosti Siemens Healthineers je Siemens také předním světovým dodavatelem lékařských technologií a digitálních zdravotnických služeb. Siemens drží také menšinový podíl ve společnosti Siemens Energy, která je světovým lídrem v oblasti distribuce a výroby elektrické energie, a jejíž akcie jsou kótované na burze od 28. září 2020. Ve fiskálním roce 2020, který skončil 30. září 2020, vytvořila skupina Siemens tržby 57.1 miliard EUR a čistý příjem 4,2 miliardy EUR. K 30. září 2020 měla společnost na celém světě kolem 293 000 zaměstnanců. Více informací naleznete na http://www.siemens.com

 

Další tiskové zprávy