Průmysl | 10. 02. 2021

Siemens vyhlásil Sinumerik Cup 2021 – soutěž v CNC programování pro střední školy a učiliště

V soutěži Siemens Sinumerik cup soutěží týmy studentů technických středních škol a učilišť v CNC programování – úkolem je připravit program pro výrobu skutečného produktu. V osmém ročníku mají soutěžící za cíl vyrobit stupačku k cestovní enduro motorce. Do osmého ročníku soutěže o putovní pohár se mohou přihlásit 24 členné týmy z celé České republiky, uzávěrka je 31. března 2021, podrobnosti na www.siemens.cz/sinumerikcup.


V sedmém ročníku Sinumerik Cupu 2020 zvítězil tým studentů ze Střední školy technické a zemědělské Mohelnice ve složení František Draňa, Tomáš Krejčí, David Krejčí a Marek Pospíšil pod vedením Ing. Miroslava Šuláka. Mohelnický tým si nejlépe poradil s úkolem vyrobit tajnou schránku, tzv. „kešku“. „Zadání pro Sinumerik Cup 2020 – výroba funkční sestavy tajné schránky (cache) – vůbec nebylo pro soutěžní týmy snadné. V prvním i druhém hodnoceném kole byly posuzovány všechny odevzdané práce. Tři nejlepší týmy svá řešení představily i formou online prezentací,“ uvedl Aleš Polzer, autor zadání z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.

 

Siemens Sinumerik Cup 2020 silně zasáhla pandemie koronaviru, z přihlášených týmů jich vytrvala jen pětina. Všem zúčastněným studentům a jejich učitelům musím složit obrovskou poklonu a vyjádřit obdiv. Vítězi jsou všichni bez ohledu na umístění,“uvedl Tomáš Duba ředitel obchodní jednotky Siemens Motion Control, která soutěž organizuje. Práci v náročných podmínkách ocenil i ředitel vítězné školy Jiří Ženožička. „I přes všechna omezení a úskalí se projevil soutěživý a odborný duch studentů, kteří se do problematiky doslova zakousli. Práce na zadání Sinumerik Cupu jim pomohla v rámci odborného vzdělávání.“

 

Úkol pro Sinumerik Cup 2021 zní: navrhnout technologický postup a v CNC řídicím systému SINUMERIK vytvořit program na výrobu stupačky na motorku (pro cestovní enduro). Odborným garantem soutěže a tvůrcem soutěžního zadání je opět Aleš Polzer z Ústavu strojírenské technologie Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. „V covidovém ročníku soutěže v roce 2020 jsme si společně se soutěžními týmy vyzkoušeli distanční způsob komunikace přes online platformy. V praxi jsme ověřili, že tato metoda je nejen schůdná, ale studenty navíc připravuje na reálnou praxi tzv. nového normálu, ke kterému se tak jako tak všichni vrátíme po uvolnění vládních opatření. V ročníku 2021 očekáváme výrazný nárůst soutěžních týmů,“ vysvětluje novou formu soutěže Sinumerik Cup Tomáš Duba, ředitel obchodní jednotky Siemens Motion Control.

 

Vyhodnocení soutěže bude dvoukolové: v prvním kole bude vypracované úkoly hodnotit odborná komise, následně budou týmy, které postoupí do druhého kola, prezentovat své projekty před porotou, aby kromě programování prokázaly i schopnost odborně prezentovat a obhájit výsledky své práce.

 

Sinumerik Cup je týmová soutěž, za každou školu se mohou přihlásit maximálně dva soutěžní týmy s dvěma až čtyřmi členy. Registrace přihlášek probíhá online do 31. března 2021, vypracované zadání musí být odevzdáno do 30. dubna 2021.


Foto

Kontakt

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová, telefon: +420 602 403 594
E-mail: mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum: +420 800 90 90 90


Připojte se k nám na Facebooku (www.facebook.com/SiemensCzech nebo na Twitteru (@SiemensCzech, @chytramesta). Více informací o výzkumu a vývoji naleznete na www.siemens.cz/press/inovace-a-zajimavosti

 

Siemens Česká republika

Siemens patří mezi největší technologické firmy v České republice a již  více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních technologií. Se svými 10 500 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Energy, Siemens Healthineers a Siemens Mobility působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií a kolejové dopravy. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. 

 

Koncern Siemens AG

Skupina Siemens Česká republika je součástí globálního koncernu Siemens AG, který je již více než 170 let synonymem pro špičkové technologie, inovace, kvalitu a spolehlivost. Siemens působí po celém světě a zaměřuje se na inteligentní infrastrukturu pro budovy a distribuované energetické systémy a na automatizaci a digitalizaci ve zpracovatelském a výrobním průmyslu. Siemens spojuje digitální a reálný svět ve prospěch zákazníků a společnosti. Prostřednictvím společnosti Siemens Mobility, předního dodavatele inteligentních řešení pro železniční a silniční dopravu, pomáhá Siemens utvářet světový trh služeb v osobní a nákladní dopravě. Prostřednictvím svého většinového podílu ve veřejně obchodované akciové společnosti Siemens Healthineers je Siemens také předním světovým dodavatelem lékařských technologií a digitálních zdravotnických služeb. Siemens drží také menšinový podíl ve společnosti Siemens Energy, která je světovým lídrem v oblasti distribuce a výroby elektrické energie, a jejíž akcie jsou kótované na burze od 28. září 2020. Ve fiskálním roce 2020, který skončil 30. září 2020, vytvořila skupina Siemens tržby 57.1 miliard EUR a čistý příjem 4,2 miliardy EUR. K 30. září 2020 měla společnost na celém světě kolem 293 000 zaměstnanců. Více informací naleznete na http://www.siemens.com

 

Další tiskové zprávy