Průmysl, Industry 4.0, Inovace | 08. 04. 2019

Siemens představuje novou telecontrol stanici s integrovanou funkcí GPS

  • Snadný monitoring měřených hodnot na dálku
  • Integrovaná funkce GPS pro lokalizaci a časovou synchronizaci
  • Rozšiřující modul pro připojení dalších senzorů pomocí protokolu Modbus RTU

Společnost Siemens rozšiřuje možnosti svých telecontrol stanic pro dálkové ovládaní a monitoring produktové řady Simatic RTU3000C o nový hardware a software. Nový modul Simatic RTU3031C má integrovanou funkci GPS poskytující lokalizační i časové údaje, která umožňuje porovnávat aktuální a nastavenou pozici stanice. Díky tomu lze zařízení využít nejen pro statické aplikace, ale nově i pro stanice, které jsou v pohybu, jako například plovoucí navigační bóje nebo při sledování pohybu kontejnerů. Navíc může být ke stanicím RTU3000C i RTU3031C připojeno až 8 dodatečných procesních senzorů pomocí rozšiřujícího modulu. Nový firmware umožňuje připojení k redundantním řídicím centrům pro celou produktovou řadu telecontrol stanic RTU a také nové funkční bloky statistik pro měřené proměnné.

 

Předností kompaktních a robustních zařízení řady Simatic RTU3000C s podporou telecontrol funkcí je jejich vysoká energetická úspornost. Díky tomu mohou být umístěny i v hůře dostupných či odlehlých místech bez požadavku na dodatečný napájecí zdroj. Moduly lze napájet redundantně prostřednictvím až šesti přímo připojitelných bateriových modulů v kombinaci s externí nabíjecí baterií dobíjenou solárním panelem. Zařízení odolá extrémním provozním podmínkám při teplotách od -40 °C do +70 °C. Volitelně lze zařízení dodatečně vybavit externím krytem s ochranou až IP68 a nasadit jej i v oblastech s nebezpečím zaplavení nebo povodní. Rozšíření o GPS rozhraní umožňuje na dálku monitorovat procesní hodnoty jako jsou hladinové snímače, průtokoměry nebo také senzory tlaku a teploty.

 

Telemetrická stanice RTU3031C je vybavena integrovaným UMTS(3G) modemem, který umožňuje sbírat a předávat data do centrálního velínu v pravidelných intervalech nebo na základě událostí. Zařízení řady RTU3000C tak lze provozovat jako telemetrickou stanici s podporou protokolů IEC 60870-5-104, DNP3, Sinaut ST7 nebo TeleControl Basic. Zařízení může být využito i jako data logger. Kromě toho mohou být všechny naměřené procesní hodnoty uloženy na SD kartu nebo načítány vzdáleně prostřednictvím webového prohlížeče. Lze je také odeslat šifrovaným emailem k určeným adresátům. Alternativně je možné využít protokol FTP/FTPS. Nový modul RTU3031C jako jediný z této produktové řady nabízí velmi rychlé releové výstupy (DQ). Společně s ostatními variantami modulu disponuje až čtyřmi analogovými vstupy (AI), digitálními vstupy (DI) a čtyřmi digitálními výstupy (DQ) pro přímé připojení senzorů.

 

Nový rozšiřující modul s rozhraním Modbus RTU umožňuje připojit ke všem modulům produktové řady RTU3000C až osm senzorů, například průtokoměr Sitrans FM MAG8000 a další přístroje. Velkou výhodou pro provozovatele při tomto způsobu připojení jsou dodatečné informace (např. diagnostické informace) získané z připojených přístrojů.

 

Nová verze firmwaru V3 přináší řadu vylepšení. Novinkou je připojení k redundantním serverům typu IEC 60870. Přináší také rozšířené možnosti konfigurace přes webové rozhraní, a to i v oblasti správy uživatelů a jejich oprávnění. Přenosy typu DNP3 i IEC 60870 lze realizovat i bez nutnosti využití zabezpečeného tunelu technologie OpenVPN. To je výhodné zejména v případech, kdy jsou stanice RTU303xC provozovány v sítích mobilních operátorů, kteří realizují šifrování komunikace formou privátní APN sítě. Nový firmware nabízí i nové funkční bloky pro statistické funkce a pro správu stavu modulu. Nově lze tak modul například řízeně vypnout nebo restartovat.

 

Pro více informací navštivte www.siemens.com/compact-rtu.

Foto

Kontakt

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová, telefon: +420 602 403 594
E-mail: mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum: +420 800 90 90 90


Připojte se k nám na Facebooku (www.facebook.com/SiemensCzech nebo na Twitteru (@SiemensCzech, @chytramesta). Více informací o výzkumu a vývoji naleznete na www.siemens.cz/press/inovace-a-zajimavosti

 

Siemens Česká republika

Siemens patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 125 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních technologií. Se svými více než 12 000 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens zahrnuje produkty a  řešení pro oblast výroby a distribuce elektrické energie, inteligentní infrastrukturu budov, distribuované energetické systémy a automatizaci a digitalizaci ve zpracovatelském a výrobním průmyslu. Odděleně vedené společnosti Siemens Mobility a Siemens Healthineers působí na trhu kolejové dopravy a zdravotnických technologií. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace, automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací naleznete na http://www.siemens.cz

Koncern Siemens AG

Skupina Siemens Česká republika je součástí globálního technologického koncernu Siemens AG, který je již více než 170 let synonymem pro špičkové technologie, inovace, kvalitu a spolehlivost. Siemens působí po celém světě a zaměřuje se na oblast výroby a distribuce elektrické energie, inteligentní infrastrukturu budov, distribuované energetické systémy a automatizaci a digitalizaci v zpracovatelském a výrobním průmyslu. Prostřednictvím odděleně vedené společnosti Siemens Mobility, která je předním dodavatelem řešení pro kolejovou a silniční dopravu, Siemens určuje trendy na trhu osobní a nákladní dopravy. V rámci majoritního podílu ve veřejně obchodovaných firmách Siemens Healthineers AG a Siemens Gamesa Renewable Energy je Siemens předním světovým dodavatelem zdravotnických technologií a medicínských digitálních služeb, stejně jako ekologicky šetrných řešení pro výrobu větrné energie na pevnině i na moři.  Ve fiskálním roce 2019, který skončil 30. září 2019, dosáhl Siemens tržeb ve výši 86,8 miliard EUR a čistého příjmu ve výši 5,6 miliard EUR. Na konci září 2019 měla společnost po celém světě zhruba 385 000 zaměstnanců. Více informací naleznete na http://www.siemens.com

 

Další tiskové zprávy