Průmysl, Industry 4.0, Inovace | 17. 02. 2020

Siemens představil nové funkce pro stanice RTU3000C a zcela novou vzdálenou koncovou jednotku RTU3041C s podporou LTE-M/NB-IoT sítí mobilních operátorů

RTU 3041C

Společnost Siemens dále rozšiřuje spektrum možných aplikací pro zařízení Simatic RTU (Remote Terminal Unit) díky nově přidané variantě Simatic RTU3041C a také díky možnosti povýšení firmwaru zdarma pro ostatní moduly rodiny RTU3000C. Důvodem uvedení na trh nejnovější jednotky RTU3041C je tolik potřebná a stále častěji požadovaná podpora 4G sítí pro IoT – internet věcí. Nový modul podporuje jak standard LTE-M (Long Term Evolution for Machines) tak NB-IoT (Narrowband Internet of Things). Oba standardy vynikají vlastnostmi pro bezdrátové aplikace s minimálními nároky na napájení vzdálených uzlů. Navíc nově lze softwarem Simatic PDM (Process Device Manager) konfigurovat a diagnostikovat procesní přístroje pohodlně na dálku. Povýšení firmwaru pro vyšší zabezpečení nebo pro vylepšení funkcí je možné pro všechny jednotky rodiny RTU3000C.


Společnost Siemens uvádí na trh novou jednotku RTU3041C, která kromě standardních funkcí rodiny RTU3000C přináší navíc podporu bezdrátových sítí typu LTE-M a NB-IOT. Modul má také integrováno GPS rozhraní. Společný firmware V4.0 přináší i další rozmanitá vylepšení. Těmi jsou vybaveny všechny jednotky rodiny RTU3000C a rozšiřují tak možnosti jejich uplatnění. 

 

Bezdrátový standard energeticky úsporných stanic

Stanice Simatic RTU3041C disponuje modemem pro připojení k mobilním sítím typu LTE-M a NB-IoT a také GPS funkcionalitou. Oba aktuální a do budoucna cílené mobilní standardy sítí LPWA (Low Power Wide Area – síťové protokoly pro minimální spotřebu) jsou od základu navrženy pro aplikace typu IoT (Internet of Things) s minimální energetickou spotřebou. Standardy umožňují obsáhnout velmi rozsáhlá území, a to jak dosahem, tak i kvalitou pokrytí celé oblasti. Standardy jsou vysoce energeticky úsporné s vybavené funkcemi pro další optimalizace spotřeby energie. V závislosti na požadavku aplikace a při podpoře operátora GSM sítě tak lze například dosáhnout úspory napájení díky funkci eDRX (Extended Discontinuous Reception).

 

Vzdálený přístup k procesní instrumentaci

Navíc v kombinaci se Simatic PDM lze zajistit výkonný a pohodlný vzdálený přístup k připojeným procesním senzorům pomocí komunikačních protokolů ModbusRTU nebo HART (Highway Addressable Remote Transducer). Připojení k centralizovaným velínům lze realizovat za pomoci telecontrol protokolů. Vedle mezinárodně standardizovaných protokolů (například IEC 60870-5-104 a DNP3) modul podporuje také lety osvědčené protokoly rodiny Siemens tedy Sinaut ST7 a TeleControl Basic. Moduly RTU3000C podporují rozmanité varianty připojení do telecontrol sítí. Například prostřednictvím integrovaného modemu RTU stanice do mobilních sítí operátorů nebo prostřednictvím dodatečných průmyslových routerů jako jsou např. Scalance M, a to díky rozhraní RJ45-ethernet. Kompaktní RTU jednotky jsou maximálně optimalizovány pro provoz s minimalizovanou spotřebou. Jsou tak vhodné i pro projekty, kdy nelze zajistit lokální napájení ze sítě. Konfigurace modulů se provádí velmi jednoduše a pohodlně v běžném internetovém prohlížeči a není potřeba dalších inženýrských nástrojů.

 

Optimalizace tvorby programu

Od firmwaru verze V4.0 přibyl nový funkční blok nazvaný „Formula“. Je to vzorec, který přináší další možnosti pro komplexní operace v programu RTU. Funkční blok lze použít na matematické nebo boolovské výrazy s jednou až čtyřmi vstupními proměnnými. V neposlední řadě je nutné zmínit další vylepšené funkce zabezpečení, které jsou k dispozici i pro předchozí verze zařízení ve formě nového firmwaru.


Foto

Kontakt

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová, telefon: +420 602 403 594
E-mail: mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum: +420 800 90 90 90


Připojte se k nám na Facebooku (www.facebook.com/SiemensCzech nebo na Twitteru (@SiemensCzech, @chytramesta). Více informací o výzkumu a vývoji naleznete na www.siemens.cz/press/inovace-a-zajimavosti

 

Siemens Česká republika

Siemens patří mezi největší technologické firmy v České republice a již 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních technologií. Se svými více než 12 000 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens zahrnuje produkty a  řešení pro oblast výroby a distribuce elektrické energie, inteligentní infrastrukturu budov, distribuované energetické systémy a automatizaci a digitalizaci ve zpracovatelském a výrobním průmyslu. Odděleně vedené společnosti Siemens Mobility a Siemens Healthineers působí na trhu kolejové dopravy a zdravotnických technologií. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace, automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací naleznete na www.siemens.cz.

 

Koncern Siemens AG

Skupina Siemens Česká republika je součástí globálního technologického koncernu Siemens AG, který je již více než 170 let synonymem pro špičkové technologie, inovace, kvalitu a spolehlivost. Siemens působí po celém světě a zaměřuje se na oblast výroby a distribuce elektrické energie, inteligentní infrastrukturu budov, distribuované energetické systémy a automatizaci a digitalizaci v zpracovatelském a výrobním průmyslu. Prostřednictvím odděleně vedené společnosti Siemens Mobility, která je předním dodavatelem řešení pro kolejovou a silniční dopravu, Siemens určuje trendy na trhu osobní a nákladní dopravy. V rámci majoritního podílu ve veřejně obchodovaných firmách Siemens Healthineers AG a Siemens Gamesa Renewable Energy je Siemens předním světovým dodavatelem zdravotnických technologií a medicínských digitálních služeb, stejně jako ekologicky šetrných řešení pro výrobu větrné energie na pevnině i na moři.  Ve fiskálním roce 2019, který skončil 30. září 2019, dosáhl Siemens tržeb ve výši 86,8 miliard EUR a čistého příjmu ve výši 5,6 miliard EUR. Na konci září 2019 měla společnost po celém světě zhruba 385 000 zaměstnanců. Více informací naleznete nawww.siemens.com.

 

Další tiskové zprávy

Zdravotnictví, Energetika, Doprava a logistika, Průmysl, Industry 4.0, Inovace | 08. 09. 2020

Třiadvacátý ročník Ceny Wernera von Siemense pro studenty a mladé vědce bude!

Třiadvacátý ročník Ceny Wernera von Siemense byl vyhlášen a kandidáti v jednotlivých kategoriích se mohou přihlašovat prostřednictvím internetových stránek www.cenasiemens.cz do 30. listopadu 2020. „Školství je oblast, kterou pandemie koronaviru zasáhla velmi citelně. Současně však ukázala, že nové myšlenky, nápady a odhodlání studentů a mladých vědců mohou k řešení této bezprecedentní situace výraznou měrou přispět. Proto jsme se rozhodli i letos studenty a mladé vědce ocenit,“ říká Eduard Palíšek, generální ředitel skupiny Siemens v České republice.