Technologie budov | 15. 01. 2019

Siemens otevřel nový areál inteligentních budov v Zugu

  • Sídlo společnosti Siemens Building Technologies
  • Sídlo společnosti Smart Infrastructure Operations Company od 1. dubna 2019
  • Celková investice 250 milionů švýcarských franků (CHF)
  • Referenční projekt pro inteligentní budovy

Společnost Siemens AG otevřela svůj nový areál v Zugu. Areál Siemens Zug má novou administrativní budovu s 1 000 pracovními místy a nově vybudovanou výrobní budovu. Objem investic do nových budov, renovací a související opatření činí 250 milionů švýcarských franků. Areál je mezinárodní centrálou divize Siemens Building Technologies (BT), která má 29 000 zaměstnanců. V loňském roce tato divize zaznamenala celosvětový prodej ve výši 6,6 miliard EUR. Budova slouží jako reference a je vybavena inovačními technologiemi pro budovy.

 

„Siemens je jedním z největších švýcarských zaměstnavatelů. Zaměstnáváme zde více než 6 000 lidí, včetně asi 300 učňů,“ říká Joe Kaeser, předseda představenstva společnosti Siemens AG. „Společnost Building Technologies se sídlem v Zugu bude více profitovat z digitalizace než prakticky jakékoli jiné průmyslové odvětví. Stavební technologie se v příštím roce stanou základním prvkem nové provozní společnosti Smart Infrastructure (SI), jejíž globální ředitelství bude také v Zugu.“

 

Zug je domovem společnosti Siemens Building Technologies od roku 1998, kdy Siemens převzal průmyslovou činnost společnosti Elektrowatt AG. „Díky našim investicím do výzkumu a vývoje využíváme možnosti digitalizace, která společnost rozvíjí v oblasti inteligentních budov,“ vysvětluje Matthias Rebellius, generální ředitel společnosti Siemens Building Technologies. „Nabízíme celou řadu technologií budov pro detekci požáru, bezpečnostní a automatizační řešení s cílem optimalizovat udržitelnost, celkové náklady na majetek a zkušenosti uživatelů v budovách. Inteligentní budovy jsou založeny na komplexní analýze a používání digitálních dat budov.“ Rebellius označil areál za referenční projekt, který ilustruje možnosti digitalizace v technologiích budov, energetické účinnosti a práce orientované na budoucnost. „Inteligentní budova je flexibilní, učí se z předchozích interakcí a neustále se přizpůsobuje potřebám jejích uživatelů, čímž aktivně přispívá k jejich úspěchu.“

 

Výstavba kancelářské a výrobní budovy začala v květnu 2016 a byla dokončena v červenci 2018. Areál Siemens Zug je jedním z prvních nových projektů, které pro navrhování a realizaci využívají digitální modelování budov (BIM). Digitální dvojče – 3D model budovy, doplněný o technické informace důležité pro pozdější operace – je základem efektivní, nákladově optimalizované a perspektivní správy budov.

Areál je vybaven technologiemi pro automatizaci budov, bezpečnost a požární ochranu od společnosti Siemens BT. Zvláštní důraz byl kladen na udržitelnost a energetickou účinnost budov. Administrativní budova splňuje nejvyšší požadavky standardu LEED a získala platinovou certifikaci, výrobní budova splňuje kritéria pro certifikaci LEED Gold. Integrovaný systém automatizace budov s optimalizací energie založený na integrované platformě správy budov Desigo CC řídí spotřebu energie a všechny disciplíny v budovách. Energeticky účinná tepelná čerpadla využívají vodu z jezera Zug jako zdroj tepla a pro přímé chlazení. Budovy areálu nepotřebují k výrobě energie fosilní paliva. Systémy vytápění, větrání a klimatizace jsou vybaveny systémy pro obnovu tepla a chladu. Dokonce i systémy stlačeného vzduchu ve výrobě mají systém rekuperace energie pro ohřev vody. Budovy mají zelené střechy a kancelářská budova využívá přibližně 1 500 m3 dešťové vody. Fotovoltaický systém na střeše výrobní budovy bude uveden do provozu na jaře roku 2019.

 

Se svým půdorysem 56 × 56 m pojme sedmipodlažní administrativní budova 1 000 zaměstnanců. Má 32 000 m2 hrubého podlažního prostoru, z toho 18 400 m2 kancelářských prostor a 11 000 m2 ve dvoupatrové podzemní garáži s 250 parkovacími místy. Budova má výšku 25 metrů.

 

Třípodlažní výrobní budova má výšku 16 metrů, půdorysnou plochu 125 x 50 metrů a dvě výrobní podlaží. Druhé horní patro budovy má 120 kancelářských prostor, stejně jako další prostory pro profesní školení a laboratoř. Zásobovací doky, dusíkové nádrže a kontejnery na odpad jsou integrovány do budovy za účelem minimalizace hluku v sousední obytné zóně a činí ji tak architektonicky přitažlivou.

Součástí areálu je i stávající administrativní a výrobní budova, jejíž modernizace je plánována na rok 2021. Počínaje koncem roku 2022 pojme přibližně 450 zaměstnanců výzkumu a vývoje společnosti BT. Město Zug přebírá bývalou administrativní budovu Siemens.

 

Areál Siemens Zug je mezinárodním ředitelstvím divize Siemens Building Technologies (BT). Divize Siemens Building Technologies je nejen vedoucím vývojářem a dodavatelem produktů, systémových řešení a služeb v oblasti automatizace budov, energetické účinnosti, požární ochrany a bezpečnosti, ale také průkopníkem v digitalizaci budov. V roce 2018 měla společnost BT více než 29 000 zaměstnanců ve více než 400 pobočkách po celém světě a vykázala tržby ve výši 6,6 miliard EUR. Společnost Building Technologies sídlí v Zugu od převzetí průmyslových aktivit společnosti Elektrowatt v roce 1998. Pro BT v Zugu pracuje více než 1 700 zaměstnanců.

Foto

Kontakt

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová, telefon: +420 602 403 594
E-mail: mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum: +420 800 90 90 90


Připojte se k nám na Facebooku (www.facebook.com/SiemensCzech nebo na Twitteru (@SiemensCzech, @chytramesta). Více informací o výzkumu a vývoji naleznete na www.siemens.cz/press/inovace-a-zajimavosti

 

Siemens Česká republika

Siemens patří mezi největší technologické firmy v České republice a již 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních technologií. Se svými 10 500 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Energy, Siemens Healthineers a Siemens Mobility působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií a kolejové dopravy. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. 

 

Koncern Siemens AG

Skupina Siemens Česká republika je součástí globálního koncernu Siemens AG, který je již více než 170 let synonymem pro špičkové technologie, inovace, kvalitu a spolehlivost. Siemens působí po celém světě a zaměřuje se na inteligentní infrastrukturu pro budovy a distribuované energetické systémy a na automatizaci a digitalizaci ve zpracovatelském a výrobním průmyslu. Siemens spojuje digitální a reálný svět ve prospěch zákazníků a společnosti. Prostřednictvím společnosti Siemens Mobility, předního dodavatele inteligentních řešení pro železniční a silniční dopravu, pomáhá Siemens utvářet světový trh služeb v osobní a nákladní dopravě. Prostřednictvím svého většinového podílu ve veřejně obchodované akciové společnosti Siemens Healthineers je Siemens také předním světovým dodavatelem lékařských technologií a digitálních zdravotnických služeb. Siemens drží také menšinový podíl ve společnosti Siemens Energy, která je světovým lídrem v oblasti distribuce a výroby elektrické energie, a jejíž akcie jsou kótované na burze od 28. září 2020. Ve fiskálním roce 2020, který skončil 30. září 2020, vytvořila skupina Siemens tržby 57.1 miliard EUR a čistý příjem 4,2 miliardy EUR. K 30. září 2020 měla společnost na celém světě kolem 293 000 zaměstnanců. Více informací naleznete na http://www.siemens.com

 

Další tiskové zprávy