Doprava a logistika | 19. 11. 2020
Siemens Mobility dodavatelem inteligentního systému řízení dopravy na rakouských dálnicích

- Siemens Mobility dodá kompletní technologii pro C-ITS systémy v Rakousku
- C-ITS umožňuje výměnu dat mezi vozidly a dopravní infrastrukturou na základě standardu ITS G5
- Společnost ASFiNAG je prvním poskytovatelem infrastruktury v Evropě, který instaluje technologii C-ITS v takovém rozsahu na své dopravní infrastruktuře
Společnost Siemens Mobility uzavřela partnerství se společností ASFiNAG, zodpovídající za plánování, financování, stavbu, provoz a údržbu rakouské dálniční sítě, za účelem poskytnutí technologie inteligentního systému řízení dopravy, který umožňuje výměnu bezpečnostních informací mezi vozidly a infrastrukturou. Kooperativní inteligentní dopravní systém (C-ITS) je systém řízení dopravy nové generace, který využívá C-ITS technologii k analýze stavu dopravy a poskytuje motoristům informace o dopravních kolonách, nehodách a uzavírkách. ASFiNAG je prvním poskytovatelem dopravní infrastruktury v Evropě, který instaluje systém propojující vozidla a dopravní infrastrukturu na dálnice a rychlostní silnice. Proces implementace systému na více jak 2 200 kilometrů dálnic a rychlostních silnic v Rakousku již začal.
„Přímé propojení infrastruktury a řidičů významně přispěje k bezpečné, účinné a udržitelné mobilitě. ASFiNAG spouští digitální komunikaci mezi infrastrukturou a vozidlem a vozidly navzájem, a to po celé dálniční síti.“ uvedl Josef Fiala, výkonný ředitel ASFiNAG.
Bernd Datler, výkonný ředitel společnosti ASFiNAG Maut Service GmbH, dodává: „Zaváděním C-ITS získáváme vlastní nezávislou infrastrukturu pro přímé propojení s vozidly.“
„Digitalizace správy silnic a provozu je nezbytnou součástí budoucí mobility. Proto nás velmi těší spolupráce na projektu se společností ASFiNAG,“ řekl Markus Schlitt, generální ředitel společnosti Siemens Mobility Intelligent Traffic Systems. "Věříme, že inteligentní komunikace a technologické koncepty, které spojují vozidla různých výrobců s inteligentní infrastrukturou, pomáhají městům, nebo v tomto případě dálničním úřadům, řídit dopravu a zlepšovat kvalitu života tím, že významně snižují dopravní kolony, nehody a emise."
ASFiNAG v současné době zahájil proces instalace zařízení podél rakouských dálnic, což zahrnuje až 525 jednotek RSU (Road Side Unit) od společnosti Siemens Mobility a zřízení řídicího centra. Očekává se, že první služby C-ITS, které budou řidiče varovat před nebezpečnými dopravními situacemi, by měly být nasazeny během příštích 16 měsíců. Další fáze projektu budou zahrnovat automatizované řízení a správu dopravní sítě.
Jednou z nejpodstatnějších výhod C-ITS je přenos dopravních událostí v reálném čase. Zjistí-li vozidlo problém, který se týká ostatních účastníků silničního provozu, okamžitě jej nahlásí pomocí rádia kompatibilním vozidlům v okolí. U vozidel s integrovanou funkcí C-ITS se příslušná zpráva zobrazí přímo řidiči. Vozidla IZS se díky systému C-ITS mohou dostat na místo určení rychleji a vozidla veřejné dopravy se mohou efektivněji pohybovat v městském provozu, například díky inteligentnímu ovládání světelné signalizace.
Produkty a technologie poskytované společností Siemens Mobility umožňují bezpečnou a přímou obousměrnou komunikaci mezi vozidlem a infrastrukturou a vytvářejí tak podmínky pro implementaci služeb C-ITS.
Projekt ASFiNAG využívá Centrální řídicí systém (CMS) od Siemens Mobility a jednotek RSU k propojení vozidel s infrastrukturou a středisky řízení dopravy pomocí sítě ITS-G5. Vysílací technologie tak nabízí bezpečnou komunikaci mezi vozidly a dopravní infrastrukturou.
V praxi vozidla přenášejí svou aktuální polohu, informace o rychlosti a směru jízdy prostřednictvím palubní jednotky (OBU) do jednotky RSU, která je poté předává do systému CMS. Jako centrální řídicí mechanismus CMS propojuje a monitoruje všechny jednotky RSU a používá přijatá data k udržení plynulejšího provozu v reálném čase. Zároveň může CMS prostřednictvím jednotek RSU posílat účastníkům provozu zprávy o nebezpečných událostech a aktuální dopravní informace. Data, která jsou přenášena mezi CMS, jednotkami RSU a OBU jsou chráněna a podepisována prostřednictvím Public Key Infrastructure (PKI) dle C-ITS specifikace, čímž systém splňuje nejvyšší požadavky z hlediska bezpečnosti a ochrany dat.
Produkty a technologie společnosti Siemens Mobility jsou vhodné pro každý typ vozidla. Jednotky RSU splňují veškeré technické požadavky na technologii C-ITS jsou odolné proti povětrnostním vlivům a byly vyvinuty v souladu s velmi vysokými bezpečnostními standardy společnosti Siemens Mobility.
Foto
Kontakt
Siemens Mobility, s.r.o., Communications
Kontakt pro média: Daniela Černá, telefon: +420 702 194 844
E-mail: daniela.cerna@siemens.com
Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum: +420 800 90 90 90
Připojte se k nám na Facebooku (www.facebook.com/SiemensCzech nebo na Twitteru (@SiemensCzech, @chytramesta). Více informací o výzkumu a vývoji naleznete na www.siemens.cz/press/inovace-a-zajimavosti
Siemens Mobility, s.r.o. je součástí společnosti Siemens Česká republika, zároveň je však samostatným právním subjektem. Siemens patří mezi největší technologické firmy v České republice a již 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních technologií. Se svými 12 000 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, energetiku, dopravu a veřejnou infrastrukturu, technologie budov a zdravotnictví. Český Siemens je průkopníkem v oblasti Průmyslu 4.0 a Smart Cities, v rámci kterých přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací naleznete na http://www.siemens.cz/mobility a http://www.siemens.cz.
Siemens Mobility GmbH je samostatnou společností v rámci globálního technologického koncernu Siemens AG. Už více než 160 let je lídrem v oblasti dopravních technologií a neustále inovuje své portfolio v klíčových oblastech kolejových vozidel, automatizace železnice a elektrifikace, dopravních řešení na klíč, inteligentních dopravních systémů a souvisejících služeb. Díky digitalizaci umožňuje společnost Siemens Mobility dopravním operátorům po celém světě budovat inteligentní infrastrukturu a trvale zvyšovat její hodnotu v průběhu celého životního cyklu, zvyšovat kvalitu služeb pro cestující s garantovanou dostupností. V obchodním roce 2020, který skončil 30. září 2020, dosáhla společnost Siemens Mobility obratu 9,1 miliardy EUR a celosvětově zaměstnávala přibližně 38 500 zaměstnanců. Další informace naleznete na www.siemens.com/mobility.
Další tiskové zprávy
Technologie budov, Doprava a logistika, Průmysl, Industry 4.0, Smart Cities, Inovace | 24. 02. 2021
Technologie Siemens zajistí komfort a bezpečnost komplexu The Circle na letišti v Curychu
- Všechny prostory komplexu „The Circle“ jsou vybaveny technologiemi Siemens
- Komplexní řešení dodávek energie pro všechny objekty
- Certifikace LEED Platinum americké organizace Green Building Council
Doprava a logistika | 23. 02. 2021
Společnosti ÖBB a Siemens Mobility představují vnější design nových vozů Nightjet
- ÖBB a Siemens Mobility prezentují první vůz ve finálním nátěru
- Nové netrakční jednotky Nightjet budou nasazeny do provozu v roce 2022
- ÖBB se zaměřuje na větší pohodlí a soukromí cestujících
Doprava a logistika | 22. 02. 2021
Siemens Mobility zakládá v ČR oddělení pro schvalování kolejových vozidel pro celý svět
- V ČR vzniká pobočka oddělení, které je celosvětově odpovědné za schvalovací procesy kolejových vozidel z portfolia Siemens Mobility
- Úzká spolupráce s českým oddělením Vývoje a konstrukce a s centrálním autorizačním oddělením v Německu
- Klíčové rozhraní mezi společností Siemens Mobility, zkušebními laboratořemi, schvalovacími orgány, orgány státní správy a provozovateli vozidel
Doprava a logistika, Industry 4.0, Smart Cities | 02. 02. 2021
Firemní dobíjecí stanice Siemens zdarma dodala zelenou energii pro dobití 2 600 elektromobilů
- Dobíjecí stanice dodala zákazníkům zdarma 94 263 kWh zelené energie
- Siemens na podporu elektromobily dodal zelenou elektřinu za 420 tisíc Kč
- Tři roky od uvedení do provozu dobíjecí stanice CPC50 na pražských Stodůlkách
Doprava a logistika | 19. 01. 2021
Společnost Siemens Mobility podepsala memorandum o porozumění k vybudování prvního vysokorychlostního železničního systému v Egyptě
- Dohoda zahrnuje výstavbu přibližně 1000 kilometrů dlouhé železniční sítě – prvním projektem je trať o délce 460 kilometrů v hodnotě kolem tří miliard amerických dolarů
- Vývoj, pořízení a výstavba na klíč včetně 15 let servisních služeb
- Siemens Mobility dodá vysokorychlostní a regionální vozidla, lokomotivy, železniční infrastrukturu, systémovou integraci a další služby
Doprava a logistika, Smart Cities, Inovace | 12. 01. 2021
Technologie Siemens na nejmodernějším autobusovém nádraží v Hamburku
• Dobíjecí technologie nízkého a vysokého napětí pro autobusové depo Alsterdorf v Hamburku (Hamburger Hochbahn AG)
• Důmyslná instalace technologií na střeše
• Důležitý krok k přechodu na ekologickou dopravu v Hamburku
Doprava a logistika, Industry 4.0, Smart Cities, Inovace | 02. 12. 2020
Siemens v Londýně dobíjí elektrické double-deckery
- dobíjecí technologie pro 37 nových elektrických autobusů, které budou instalovány do depa v západním Londýně
- pro elektromobilní provoz plně vybavené depo zahrnuje energetickou infrastrukturu, prostor pro údržbu a nabíjecí zařízení
- depo denně dodává 11 MWh pro 37 double-deckerů
Doprava a logistika | 30. 11. 2020
První hardwarově nezávislé cloudové stavědlo v provozu
- Nová produktová platforma DS3: ÖBB a Siemens Mobility uvádí do provozu první digitální stavědlo (v rakouském Achau)
- Digitalizace přináší velké ekonomické výhody pro provozovatele infrastruktury
- První schválení digitálního stavědla s nejvyšší úrovní integrity bezpečnosti SIL4 na hardwarové základně COTS