Energetika | 22. 06. 2020

Siemens Energy postaví na klíč elektrárnu s kombinovaným cyklem pro německou chemičku

Nová elektrárna s kombinovaným cyklem, která se staví v chemickém parku Marl v Severním Porýní-Vestfálsku, se bude skládat ze dvou 90 MW bloků. Každá jednotka bude schopna vyrábět elektřinu, dodávat procesní páru a dálkové teplo.
  • Společnost Siemens Energy dodá další vysoce účinnou elektrárnu s kombinovaným cyklem pro německou chemičku Evonik
  • Parní turbínu SST-400 vyrobí závod Siemens Energy v Brně
  • Financování projektu na míru zajišťuje Siemens Financial Services

Společnost Siemens Energy staví další vysoce účinnou elektrárnu s kombinovaným cyklem pro chemickou společnost Evonik v její největší lokalitě, v německém Marlu, v Severním Porýní-Vestfálsku. Základem strojovny je spalovací turbína SGT-800, brněnská parní turbína SST-400, dva generátory a řídící systém SPPA-T3000. Výkon zařízení dosáhne 90 megawattů elektrické a 220 megawattů tepelné energie. Do provozu bude uvedena v roce 2022, kdy nahradí starou plynovou elektrárnu. Vysoká spolehlivost a dostupnost elektrárny a jejích komponentů bude zajištěna díky dlouhodobé servisní smlouvě mezi společnostmi Siemens Energy a Evonik.

 

„Evonik vyrábí udržitelné výrobky a zvyšuje účinnost svých výrobních procesů. Takto významně přispíváme ke snižování emisí CO2. Modernizace a pravidelná údržba naší energetické infrastruktury představuje další způsob, kterým pomáháme snižovat množství emisí CO2,“ říká Rainer Fretzen, předseda správní rady společnosti Evonik Technology & Infrastructure.

 

„Marl VII je dalším milníkem na cestě k výrobě udržitelné energie. Díky nejmodernějším technologiím bude moci vyrábět elektřinu a teplo s celkovou účinností více než 93 %. Jedná se o důležitý projekt pro dosažení emisních limitů a zvýšení spolehlivosti výroby našeho partnera, firmy Evonik,“ řekl Jaroslav Lahoda, ředitel Siemens Energy, s.r.o., a dodal: „Vysoce flexibilní systém řízení zátěže elektrárny umožní vyrovnávat výkyvy v síti, a fungovat autonomně i v ostrovním provozu v případě výpadku sítě.“

 

Výstavba nové elektrárny s kombinovaným cyklem je druhým projektem kombinované výroby tepla a elektřiny (CHP), který byl letos realizován v Marl Chemical Park – největším závodem Evonik na světě. Základní kámen pro výstavbu elektrárny s kombinovaným cyklem na klíč, známý jako Marl VI, byl položen v březnu 2020. Společnosti Siemens Energy a Evonik nyní pokračují v úspěšném partnerství v projektu Marl VII. Po dokončení budou moci Marl VI a Marl VII vyrábět elektřinu s celkovou účinností vyšší než 93 % a kapacitou až 270 megawattů, což představuje spotřebu přibližně 750 000 domácností. V kombinaci s parními kotli z Duisburg Standardkessel Baumgarte GmbH bude od roku 2022 závod schopen pro chemický park vyrábět až 660 metrických tun procesní páry za hodinu. Navíc bude nadále dodávat teplo přibližně do 2 000 domů v Marlu.

 

Siemens Financial Services a KfW IPEX-Bank plně financují výstavbu a spuštění nového závodu, finanční objem projektu se pohybuje v nižších stovkách milionů EUR.

 

„Naše mnohaleté finanční a průmyslové zkušenosti v energetickém sektoru sehrály rozhodující roli při vývoji na míru řešeného financování druhého projektu elektrárny v řadě, které jsme připravili společně s KfW IPEX-Bank,“ říká Veronika Bienert, finanční ředitelka společnosti Siemens Financial Services. „Úspěšným pokračováním této úzké a inovativní spolupráce jsme dokázali optimálně podpořit zákazníka Evonik při realizaci dalšího projektu energetické transformace zaměřené na budoucnost.“


Foto

Kontakt

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová, telefon: +420 602 403 594
E-mail: mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum: +420 800 90 90 90


Připojte se k nám na Facebooku (www.facebook.com/SiemensCzech nebo na Twitteru (@SiemensCzech, @chytramesta). Více informací o výzkumu a vývoji naleznete na www.siemens.cz/press/inovace-a-zajimavosti

 

Siemens Česká republika

Siemens patří mezi největší technologické firmy v České republice a již 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních technologií. Se svými více než 12 000 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens zahrnuje produkty a  řešení pro oblast výroby a distribuce elektrické energie, inteligentní infrastrukturu budov, distribuované energetické systémy a automatizaci a digitalizaci ve zpracovatelském a výrobním průmyslu. Odděleně vedené společnosti Siemens Mobility a Siemens Healthineers působí na trhu kolejové dopravy a zdravotnických technologií. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace, automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací naleznete na www.siemens.cz.

 

Koncern Siemens AG

Skupina Siemens Česká republika je součástí globálního technologického koncernu Siemens AG, který je již více než 170 let synonymem pro špičkové technologie, inovace, kvalitu a spolehlivost. Siemens působí po celém světě a zaměřuje se na oblast výroby a distribuce elektrické energie, inteligentní infrastrukturu budov, distribuované energetické systémy a automatizaci a digitalizaci v zpracovatelském a výrobním průmyslu. Prostřednictvím odděleně vedené společnosti Siemens Mobility, která je předním dodavatelem řešení pro kolejovou a silniční dopravu, Siemens určuje trendy na trhu osobní a nákladní dopravy. V rámci majoritního podílu ve veřejně obchodovaných firmách Siemens Healthineers AG a Siemens Gamesa Renewable Energy je Siemens předním světovým dodavatelem zdravotnických technologií a medicínských digitálních služeb, stejně jako ekologicky šetrných řešení pro výrobu větrné energie na pevnině i na moři.  Ve fiskálním roce 2019, který skončil 30. září 2019, dosáhl Siemens tržeb ve výši 86,8 miliard EUR a čistého příjmu ve výši 5,6 miliard EUR. Na konci září 2019 měla společnost po celém světě zhruba 385 000 zaměstnanců. Více informací naleznete nawww.siemens.com.

 

Další tiskové zprávy

Zdravotnictví, Energetika, Doprava a logistika, Průmysl, Industry 4.0, Inovace | 08. 09. 2020

Třiadvacátý ročník Ceny Wernera von Siemense pro studenty a mladé vědce bude!

Třiadvacátý ročník Ceny Wernera von Siemense byl vyhlášen a kandidáti v jednotlivých kategoriích se mohou přihlašovat prostřednictvím internetových stránek www.cenasiemens.cz do 30. listopadu 2020. „Školství je oblast, kterou pandemie koronaviru zasáhla velmi citelně. Současně však ukázala, že nové myšlenky, nápady a odhodlání studentů a mladých vědců mohou k řešení této bezprecedentní situace výraznou měrou přispět. Proto jsme se rozhodli i letos studenty a mladé vědce ocenit,“ říká Eduard Palíšek, generální ředitel skupiny Siemens v České republice.