Průmysl, Industry 4.0, Inovace | 02. 12. 2019

Siemens a Qualcomm vytvořily první soukromou standalone 5G síť v průmyslovém prostředí

Siemens Qualcomm 5G Network
  • Udržitelná technologická spolupráce zaměřená na budoucnost bezdrátové komunikace v průmyslu
  • Společné testování koncepce v reálném průmyslovém prostředí v pásmu 3,7-3,8 GHz
  • Prověřování možností standalone 5G sítí v průmyslových aplikacích

Společnosti Siemens a Qualcomm Technologies, Inc. představily první soukromou standalone 5G síť (SA) v reálném průmyslovém prostředí. Je dostupná v pásmu 3,7-3,8 GHz. Na projektu se podílely obě firmy – Siemens poskytl zkušební podmínky v průmyslovém prostředí a koncová zařízení (např. řídicí systémy Simatic) a Qualcomm dodal testovací 5G síť a příslušné zkušební vybavení. Síť páté generace byla testována v automobilovém showroomu a zkušebním centru společnosti Siemens v Norimberku. V showroomu jsou k vidění automaticky řízené vozíky (AGV), které se využívají převážně v automobilovém průmyslu. Vyvíjejí se zde, testují a prezentují i nové výrobní možnosti a metody před jejich vlastním zprovozněním u zákazníka. Výrobci automaticky řízených vozíků tak zde například mohou vidět interakci jednotlivých produktů naživo.

 

V automobilovém showroomu a zkušebním centru mohou Siemens a Qualcomm společně testovat rozmanité technologie v SA 5G síti v reálných provozních podmínkách a vytvářet řešení pro budoucí průmyslové aplikace. Zkušební 5G systém, který společnost Qualcomm Technologies instalovala za méně než tři týdny, zahrnuje infrastrukturu a koncová zařízení. Siemens poskytl příslušné průmyslové prostředí včetně řídicích systémů Simatic a IO zařízení.

 

„Průmyslové sítě páté generace jsou branou ke komplexní bezdrátové síti v oblasti výroby, údržby a logistiky. Vysokorychlostní a mimořádně spolehlivý přenos dat a extrémně nízké zpoždění zvyšují účinnost a flexibilitu průmyslových provozů,“ uvedl generální ředitel provozní společnosti Siemens Process Automation Eckard Eberle. „Ze spolupráce s Qualcomm Technologies máme ohromnou radost a díky ní můžeme dále pokročit ve vývoji a technickém zavádění soukromých 5G sítí v průmyslovém prostředí. Desítky let našich zkušeností nejen s průmyslovou komunikací nám ve spojení s know-how společnosti Qualcomm Technologies otevírají cestu k průmyslovým bezdrátovým sítím budoucnosti.“

 

„Tento projekt nám poskytne cenné zkušenosti z reálného světa, které můžeme uplatnit v budoucím vývoji, a představuje klíčový milník při zavádění sítí páté generace v průmyslové automatizaci,“ uvedl Enrico Salvatori, senior VP & President společnosti Qualcomm Europe/MEA. „Díky spojení našich možností v oblasti 5G konektivity a rozsáhlého know-how, kterým Siemens disponuje v oblasti průmyslu, můžeme zavádět nové technologie, dolaďovat jednotlivá řešení a dále pracovat na tom, aby se chytrá průmyslová infrastruktura stala realitou.“

 

Německá spolková síťová agentura vyhradila pro lokální průmyslový provoz celkovou šířku 100 MHz z pásma 3,7 GHz až 3,8 GHz. Německé podniky si mohou část tohoto pásma každoročně pronajmout a využívat ho výhradně k provozu vlastních privátních 5G sítí s tím, že je zároveň zajištěna optimální ochrana dat. Siemens používá tento princip ve svém showroomu při vyhodnocování a testování průmyslových protokolů, např. OPC UA či Profinet, a při bezdrátové komunikaci pomocí sítě 5G.

 

Dlouholetá spolupráce Siemens a Qualcomm Technologies se zaměřuje na technologická řešení v oblasti bezdrátové komunikace. Jejím výsledkem bylo mj. portfolio Siemens Scalance pro bezdrátovou komunikaci v průmyslu. Díky zkušenostem Qualcomm Technologies s technologiemi pro sítě páté generace přešla tato spolupráce hladce k vytvoření první soukromé sítě 5G v režimu SA v průmyslovém prostředí. Umožňuje tak vývoj a testování řešení, která mohou být využita při nadcházejícím spuštění fáze Release 16 standardu 5G.


Foto

Kontakt

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová, telefon: +420 602 403 594
E-mail: mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum: +420 800 90 90 90


Připojte se k nám na Facebooku (www.facebook.com/SiemensCzech nebo na Twitteru (@SiemensCzech, @chytramesta). Více informací o výzkumu a vývoji naleznete na www.siemens.cz/press/inovace-a-zajimavosti

 

Siemens Česká republika

Siemens patří mezi největší technologické firmy v České republice a již 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních technologií. Se svými více než 12 000 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens zahrnuje produkty a  řešení pro oblast výroby a distribuce elektrické energie, inteligentní infrastrukturu budov, distribuované energetické systémy a automatizaci a digitalizaci ve zpracovatelském a výrobním průmyslu. Odděleně vedené společnosti Siemens Mobility a Siemens Healthineers působí na trhu kolejové dopravy a zdravotnických technologií. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace, automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací naleznete na www.siemens.cz.

 

Koncern Siemens AG

Skupina Siemens Česká republika je součástí globálního technologického koncernu Siemens AG, který je již více než 170 let synonymem pro špičkové technologie, inovace, kvalitu a spolehlivost. Siemens působí po celém světě a zaměřuje se na oblast výroby a distribuce elektrické energie, inteligentní infrastrukturu budov, distribuované energetické systémy a automatizaci a digitalizaci v zpracovatelském a výrobním průmyslu. Prostřednictvím odděleně vedené společnosti Siemens Mobility, která je předním dodavatelem řešení pro kolejovou a silniční dopravu, Siemens určuje trendy na trhu osobní a nákladní dopravy. V rámci majoritního podílu ve veřejně obchodovaných firmách Siemens Healthineers AG a Siemens Gamesa Renewable Energy je Siemens předním světovým dodavatelem zdravotnických technologií a medicínských digitálních služeb, stejně jako ekologicky šetrných řešení pro výrobu větrné energie na pevnině i na moři.  Ve fiskálním roce 2019, který skončil 30. září 2019, dosáhl Siemens tržeb ve výši 86,8 miliard EUR a čistého příjmu ve výši 5,6 miliard EUR. Na konci září 2019 měla společnost po celém světě zhruba 385 000 zaměstnanců. Více informací naleznete nawww.siemens.com.

 

Další tiskové zprávy

Zdravotnictví, Energetika, Doprava a logistika, Průmysl, Industry 4.0, Inovace | 08. 09. 2020

Třiadvacátý ročník Ceny Wernera von Siemense pro studenty a mladé vědce bude!

Třiadvacátý ročník Ceny Wernera von Siemense byl vyhlášen a kandidáti v jednotlivých kategoriích se mohou přihlašovat prostřednictvím internetových stránek www.cenasiemens.cz do 30. listopadu 2020. „Školství je oblast, kterou pandemie koronaviru zasáhla velmi citelně. Současně však ukázala, že nové myšlenky, nápady a odhodlání studentů a mladých vědců mohou k řešení této bezprecedentní situace výraznou měrou přispět. Proto jsme se rozhodli i letos studenty a mladé vědce ocenit,“ říká Eduard Palíšek, generální ředitel skupiny Siemens v České republice.