Technologie budov, Inovace | 13. 09. 2018

Řídicí systémy siemens LOGO! a SiHome promění obyčejný dům v chytrý, úsporný a udržitelný

Na 29. ročníku Mezinárodního stavebního veletrhu For Arch 2018 představí Siemens logický modulární systém LOGO!, který umí sledovat spotřebu energie včetně chytrého osvětlení a stínění, ale i řídit hospodaření s vodou. Na regulaci prostorové teploty, kvality vzduchu včetně řízení vzduchotechniky a řešení pro dobíjení elektromobilů se specializuje systém SiHome. Ve spolupráci se společností Aco Marine Siemens ukáže unikátní využití systému LOGO! pro získávání pitné vody z vody mechanicky kontaminované.

•    Modulární systém LOGO! pro sledování a řízení spotřeby energií, hospodaření s vodou a chytré osvětlení a stínění

•    Systém SiHome pro regulaci teploty, kvality vzduchu a řízení vzduchotechniky a dobíjení elektromobilů

•    Spolupráce s Aco Marine: LOGO! pomáhá získat pitnou vodu z vody mechanicky kontaminované

•    Seminář pro veřejnost 19. září: jak propojit a ovládat chytrý dům


LOGO!

Díky internetu a nástupu inteligentních technologií je dnes možné na dálku řídit prakticky jakékoli zařízení – od řízení velkých továren a letištních hal po malé rodinné domky. Právě pro řízení chytrých domů se ideálně hodí programovatelný logický modul Siemens LOGO!: v reálném čase monitoruje spotřebu energií, zajistí bezpečný provoz domácí čistírny odpadních vod stejně dobře jako zavlažování zahrady, ohřeje saunu nebo ohlídá filtraci bazénu.

 

Prostor pro využití systému LOGO! je prakticky neomezený. „Záleží jen na požadavcích majitele, pro jakou aplikaci systém požaduje. Může s ním vzdáleně spravovat, monitorovat a řídit třeba i chov domácích zvířat,“ vysvětluje Tomáš Froněk, produktový manažer společnosti Siemens. „V nové verzi si každý klient může vytvořit vlastní design stránek a vkládat tam libovolné obrázky, výkresy nebo texty,“ doplňuje Tomáš Froněk.

 

S modulárním systémem LOGO! lze komunikovat buď prostřednictvím internetu nebo sítě GSM. Díky integrovanému webovému serveru umožňuje ovládat některé funkce z chytrého telefonu a když se stane něco mimořádného, systém okamžitě majitele upozorní.

 

SiHome

 

Rodinný dům je dnes vybaven technologiemi pro vytápění, chlazení a větrání a dnes stále častěji i technologiemi pro dobíjení elektromobilů. Chytrý dům si se všemi těmito technologiemi rozumí a dokáže efektivně využívat vazeb mezi nimi.

SiHome si poradí i s řízením fotovoltaické elektrárny na střeše domu, ukládáním a spotřebou vyrobené energie. „Zároveň je připraven na rozvoj elektromobility a nabízí kompaktní řešení pro nabíjení elektromobilů. Díky aplikacím v dotykovém panelu nebo mobilním telefonu mají navíc uživatelé o energiích neustálý přehled.” říká Ivo Pavera, vedoucí technického oddělení CPS divize Building Technologies.

Dostatečný přísun čerstvého vzduchu je základem kvalitního života. Vydýchaný vzduch snižuje schopnost koncentrace a způsobuje únavu a bolesti hlavy. Díky řízení kvality vzduchu budou majitelé například ráno vstávat mnohem svěžejší.

Neméně důležitý je doma pocit bezpečí. Dům se systémem SiHome k němu přispívá tím, že monitoruje úniky vody nebo plynu, kouř, pohyb a v případě nečekaných a nechtěných situací na ně okamžitě upozorní nebo sám zareaguje.

 

Pitná voda na počkání

 

Siemens představí také společnou realizaci s firmou Aco Marine, která vyrábí unikátní filtrační jednotky na pitnou vodu pro domovní i průmyslové prostředí. Z jakkoliv mechanicky kontaminované vody (např. dešťovky) vyrábí pomocí patentované membránové nanotechnologie destilovanou vodu, kterou dále upravuje do kvality pitné vody. Systém LOGO! hlídá hladinu vody v několika filtračních nádržích a tlak na koncích membrány a řídí proces jejího čištění. LOGO! řídí i přidávání ozonu a minerálů, které z destilované vody dělají pitnou. To vše pomocí vzdálené správy systému a komunikace pomocí e-mailu a SMS.

 

Výhody systému LOGO! potvrzuje i zástupce společnosti Aco Marine Petr Carvan, vedoucí výzkumu a vývoje městských a průmyslových filtračních systémů: „Automatizační systém LOGO! od Siemensu jsme si vybrali proto, že splňuje všechny nároky na perfektní řízení, které naše vyspělá technologie potřebuje. Systém je flexibilní, rychlý, přesný, cenově dostupný, plně modulární, reaguje na změny parametrů a umožňuje nadstavby v podobě webového rozhraní, dálkového řízení a možnosti IoT.“

 

MindSphere pro správu rodinných domů i velkých budov

 

Součástí veletržní prezentace bude také představení cloudové platformy pro IoT MindSphere a její propojení s výrobními linkami a technologiemi velkých budov. Jako ukázka poslouží realizace z Testbedu pro Průmysl 4.0 na CIIRC v Praze. Zde systém Siemens sbírá data z výrobních strojů a zároveň monitoruje energetickou síť a plánuje výrobu tak, aby bylo možné využít nejnižší tarify za elektřinu, a tím uspořit náklady.

Foto

Kontakt

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová, telefon: +420 602 403 594
E-mail: mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum: +420 800 90 90 90


Připojte se k nám na Facebooku (www.facebook.com/SiemensCzech nebo na Twitteru (@SiemensCzech, @chytramesta). Více informací o výzkumu a vývoji naleznete na www.siemens.cz/press/inovace-a-zajimavosti

 

Siemens Česká republika

Siemens patří mezi největší technologické firmy v České republice a již 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních technologií. Se svými 10 500 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Energy, Siemens Healthineers a Siemens Mobility působí na trhu energetiky, zdravotnických technologií a kolejové dopravy. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. 

 

Koncern Siemens AG

Skupina Siemens Česká republika je součástí globálního koncernu Siemens AG, který je již více než 170 let synonymem pro špičkové technologie, inovace, kvalitu a spolehlivost. Siemens působí po celém světě a zaměřuje se na inteligentní infrastrukturu pro budovy a distribuované energetické systémy a na automatizaci a digitalizaci ve zpracovatelském a výrobním průmyslu. Siemens spojuje digitální a reálný svět ve prospěch zákazníků a společnosti. Prostřednictvím společnosti Siemens Mobility, předního dodavatele inteligentních řešení pro železniční a silniční dopravu, pomáhá Siemens utvářet světový trh služeb v osobní a nákladní dopravě. Prostřednictvím svého většinového podílu ve veřejně obchodované akciové společnosti Siemens Healthineers je Siemens také předním světovým dodavatelem lékařských technologií a digitálních zdravotnických služeb. Siemens drží také menšinový podíl ve společnosti Siemens Energy, která je světovým lídrem v oblasti distribuce a výroby elektrické energie, a jejíž akcie jsou kótované na burze od 28. září 2020. Ve fiskálním roce 2020, který skončil 30. září 2020, vytvořila skupina Siemens tržby 57.1 miliard EUR a čistý příjem 4,2 miliardy EUR. K 30. září 2020 měla společnost na celém světě kolem 293 000 zaměstnanců. Více informací naleznete na http://www.siemens.com

 

Další tiskové zprávy