Energetika, Průmysl | 12. 02. 2020

Brněnská turbína Siemens dodá páru pro chladnou Sibiř

Ilim Group

 

Přední světová papírenská společnost, gigant Ilim Group, investuje přes miliardu dolarů do rozšíření a modernizace papírny v sibiřském městě Ust Ilimsk, ležícím v mrazivé Irkutské oblasti Ruské federace. Součástí investice je i brněnská turbína Siemens, dodávaná včetně pomocného zařízení, která bude od roku 2021 obří papírně dodávat elektřinu i technologickou páru.


Město Ust Ilimsk je známé svými extrémními klimatickými podmínkami. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem -3° C, v zimě ale může rtuť teploměru klesnou až na skoro nepředstavitelných – 53°C. V létě se místní obyvatelé zase musí vypořádat s teplotami nad 40°C. Tyto meteorologické extrémy samozřejmě ovlivňují stavbu nové haly v prostorách papírny, na provoz parního turbosoustrojí Siemens ale nemají vliv.  „Za 120 let jsme z Brna dodali turbíny do téměř sedmdesáti zemí světa a naše stroje najdete na všech obydlených kontinentech. Turbíny tedy umíme vyprojektovat v podstatě pro jakékoli podmínky a ruská Sibiř není výjimkou,“ vysvětluje Jaroslav Lahoda, ředitel Siemens Gas and Power, s.r.o. 

 

Brněnský závod do místa dodá turbosoustrojí s protitlakovou turbínou typu SST-400 o výkonu 35 MW.  Součástí dodávky je i zajištění dopravy, supervize i uvedení celého soustrojí do provozu. „Turbínu přepravíme jako nadměrný náklad do přístavu v Hamburku, poté trajektem do Petrohradu a z něj opět kamionem přímo do města Ust Ilimsk. Veškeré zařízení je tedy nutné ošetřit speciální ochranou proti slané vodě a zaizolovat proti tepelným výkyvům,“ doplňuje Lahoda.

 

Skupina Ilim Group ročně vyrobí 2 miliony tun buničiny, což jsou tři čtvrtiny veškeré ruské produkce. Kromě toho má velký podíl na výrobě kartonu (20 procent) a ruského papíru (10 procent).  Svou produkcí by tak bez problémů mohla pokrýt veškerou roční spotřebu papíru a lepenky v celé České republice. Investice v hodnotě 1,2 miliardy dolarů do závodu v Ust Ilimsk zvýší její produkci téměř dvojnásobně.

 

Brněnský Siemens Gas and Power, odštěpný závod Industrial Turbomachinery zaměstnává na 800 odborníků ve výrobě a servisu průmyslových parních turbín do výkonu 150 MW. Díky velké zakázkové náplni hledá nyní brněnský závod téměř tři desítky nových kolegů do výroby i kanceláří, ale i pracovníky na instalaci a uvedení turbín do provozu, kteří mají jedinečnou možnost dostat se na místa po celém světě.


Kontakt

Siemens, s.r.o., Corporate Communications
Kontakt pro média: Mariana Kellerová, telefon: +420 602 403 594
E-mail: mariana.kellerova@siemens.com

Pro ostatní informace kontaktujte naše kontaktní centrum: +420 800 90 90 90


Připojte se k nám na Facebooku (www.facebook.com/SiemensCzech nebo na Twitteru (@SiemensCzech, @chytramesta). Více informací o výzkumu a vývoji naleznete na www.siemens.cz/press/inovace-a-zajimavosti

 

Siemens Česká republika

Siemens patří mezi největší technologické firmy v České republice a již 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních technologií. Se svými více než 12 000 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens zahrnuje produkty a  řešení pro oblast výroby a distribuce elektrické energie, inteligentní infrastrukturu budov, distribuované energetické systémy a automatizaci a digitalizaci ve zpracovatelském a výrobním průmyslu. Odděleně vedené společnosti Siemens Mobility a Siemens Healthineers působí na trhu kolejové dopravy a zdravotnických technologií. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace, automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací naleznete na www.siemens.cz.

 

Koncern Siemens AG

Skupina Siemens Česká republika je součástí globálního technologického koncernu Siemens AG, který je již více než 170 let synonymem pro špičkové technologie, inovace, kvalitu a spolehlivost. Siemens působí po celém světě a zaměřuje se na oblast výroby a distribuce elektrické energie, inteligentní infrastrukturu budov, distribuované energetické systémy a automatizaci a digitalizaci v zpracovatelském a výrobním průmyslu. Prostřednictvím odděleně vedené společnosti Siemens Mobility, která je předním dodavatelem řešení pro kolejovou a silniční dopravu, Siemens určuje trendy na trhu osobní a nákladní dopravy. V rámci majoritního podílu ve veřejně obchodovaných firmách Siemens Healthineers AG a Siemens Gamesa Renewable Energy je Siemens předním světovým dodavatelem zdravotnických technologií a medicínských digitálních služeb, stejně jako ekologicky šetrných řešení pro výrobu větrné energie na pevnině i na moři.  Ve fiskálním roce 2019, který skončil 30. září 2019, dosáhl Siemens tržeb ve výši 86,8 miliard EUR a čistého příjmu ve výši 5,6 miliard EUR. Na konci září 2019 měla společnost po celém světě zhruba 385 000 zaměstnanců. Více informací naleznete nawww.siemens.com.

 

Další tiskové zprávy