Novinky do e-mailu Stáhnout PDF
Výrobní průmysl

Chytrý kufr, který se na letišti neztratí

Jak by se vám líbilo cestovat se zavazadlem, které se nikdy neztratí a vaše cennosti v něm budou stoprocentně v bezpečí? Americká firma Samsonite nedávno uvedla na trh novinku, která cestování bez starostí umožňuje – první kufr s integrovanou bezdrátovou technologií. Nová řada inteligentních zavazadel je nabitá netradičními funkcemi a přitom lehčí a odolnější než kdy dřív. Aby uvedení novinky na trh proběhlo bez problémů, použila společnost Samsonite pro urychlení vývoje a výroby řešení od společnosti Siemens PLM Software.

Společnost Samsonite je předním výrobcem zavazadel a cestovního příslušenství. Její produkty každý den usnadňují cestování tisícům lidí po celém světě. Aby firma dostála zvyšujícím se nárokům zákazníků na kvalitu a funkčnost výrobků, přišla s návrhem nové řady zavazadel s integrovanou bezdrátovou technologií. Ta umožňuje virtuálně propojit zavazadlo například s notebookem nebo mobilním telefonem. Majitel kufru tak může sledovat, kde se jeho zavazadlo zrovna nachází a v případě jeho ztráty zjistit jeho polohu.

Na projektu se podíleli inženýři ze Samsonite spolu s německým výrobcem zámků a portugalským výrobcem forem. Aby spolupráce tří společností probíhala rychle a efektivně, byl celý projekt přesunut na společnou platformu Teamcenter®.

Rik Hillaert, vedoucí odd. vývoje Development Engineering, Samsonite Europe NV

 

Kvalita a funkčnost bez kompromisů

Další novinkou je technologie Smart Stay, díky níž se při použití ramenního popruhu kufr neotevře o více než 30 stupňů, a tak se zabrání vysypání jeho obsahu. Současně bylo potřeba odlehčit celou konstrukci zavazadla a přitom zachovat jeho vysokou odolnost. To vše vyžadovalo změnu výrobního procesu a implementaci nové patentované technologie tvarování. Specialisté ze společnosti Samsonite tak byli postaveni před velkou výzvu. Jejich cílem bylo garantovat, že nová řada kufrů doputuje na pulty prodejen ve stanovený termín bez jakýchkoliv chyb a získá si přízeň zákazníků.

 

 

Vylepšený proces návrhu

Vzhledem k inovaci výrobku, materiálu i postupu výroby vznikl značný prostor pro možné nedostatky. Žádné chyby však absolutně nepřicházely v úvahu, protože společnost chtěla, aby se Hardlite stal prvním z řady kufrů vyráběných pomocí nového procesu tvarování.

Na celém projektu se podíleli inženýři ze Samsonite spolu s německým výrobcem zámků a portugalským výrobcem forem, což vyžadovalo stoprocentně bezchybnou komunikaci a spolupráci. Jen řešení problémů spojených s novým výrobním postupem by s sebou mohlo přinést stovky modifikací designu, přičemž kvůli zpoždění při konverzi dat mohla realizace jediné změny trvat až několik týdnů.

Pro urychlení celého procesu se Samsonite rozhodl přesunout návrh celého produktu (kufru a forem) do prostředí NX™ s tím, že stejný software použili i jeho dodavatelé. Modelování probíhalo paralelně na všech třech pracovištích. Díky jednotné platformě Teamcenter® měli inženýři přímý přístup ke všem datům pro definici výrobku. Namísto papírových výkresů byly koncepty návrhů představeny vedení a pracovníkům marketingu pomocí vizualizační technologie Teamcenter (ve standardním formátu souborů JT™).

 

Větší flexibilita a autonomie díky NX

Když inženýři společnosti Samsonite dříve potřebovali provést změnu v návrhu výrobce forem, potýkali se s formátem importovaného souboru nebo si museli připravit powerpointovou prezentaci se zobrazením příslušných změn. Museli stále dokola něco vysvětlovat a kontrolovat práci ostatních. Od chvíle, kdy v projektu Hardlite začali používat softwarové prostředí NX si mohli rychle měnit soubory dodavatelů sami. Tím se jejich práce výrazně usnadnila a celý projekt se mohl posouvat kupředu mnohem rychleji.

 

 

Úspěšné uvedení na trh

Klíčovým přínosem práce v NX systému bylo urychlení procesu provádění změn designu, který umožňuje optimalizaci návrhu a pečlivé doladění celého kufru a forem ještě před vznikem samotného prototypu. Změny byly provedeny tak snadno, že chyby spojené s novým procesem tvarování byly kompletně odstraněny již v digitálním návrhu a před vlastní výrobou forem. Pro technologii Smart Stay byla rovněž vytvořena nová možnost vypínání (on/off), která byla doplněna během pouhých šesti týdnů, což by v minulosti bylo zcela nemožné. Výsledkem celého projektu je nová produktová řada, jejíž kvalitou si výrobce byl jist ještě předtím, než započala samotná výroba. A přesně tak to Samsonite chtěl.


Mohlo by vás také zajímat