background

Seestadt Aspern, vídeňská městská laboratoř

Aspern Seestadt, vídeňské předměstí nacházející se na severovýchodě města, již několik let boří mýty o běžných městských periferiích. Vzniká zde město budoucnosti, které využívá nejmodernější technologie k tomu, aby svým obyvatelům zajistilo co nejpříjemnější život. Naplno zde ožívá koncept chytrého města.

Seestadt Aspern

Obec Aspern, která se stala součástí Vídně na začátku 20. století, nejprve pohltilo letiště sloužící vojenským a komerčním účelům. Na ploše bývalého letiště o rozloze 2,4 km2 by do roku 2028 mělo vzniknout 10 500 bytů a celkový počet obyvatel se odhaduje na 20 000. Budovy budou sloužit k rozmanitým účelům – jako obytné jednotky, kanceláře, obchody, vzdělávací střediska, výzkumné laboratoře či průmyslové továrny. Podle plánu se výše investic vyšplhá až na 5,5 miliard eur.

V Aspernu se realizuje a optimalizuje koncept rozvoje měst budoucnosti. Projekt zaštiťuje a finančně podporuje joint venture ASCR, ve kterém se v roce 2013 spojili Siemens, Wien Energie (dodavatel energie pro město Vídeň), Wiener Netze (provozovatel sítí ve Vídni – elektřina, plyn a vytápění), Wien 3420 (developer) a Vienna Business Agency (agentura podporující hospodářství Vídně).

Různé technologie, různé experimenty

Vídeň je podle OSN na prvním místě žebříčku hodnotícího kvalitu městského života a je rovněž v čele deseti „nejinteligentnějších“ měst na světě. Rakouská metropole však, jak se říká, nechce usnout na vavřínech, proto hodlá své negativní působení na životní prostředí i nadále zmenšovat. K tomu, a by toto její snažení mohlo být úspěšné, je však třeba přesně znát současnou efektivitu využívání energií. A právě o to Siemens v Aspernu usiluje. Společnost sestavila „balíček“ skládající se z technologií pro řízení spotřeby energie v inteligentních budovách, řešení pro sítě nízkého napětí (distribuční soustavy od transformátorů až po jednotlivé budovy a byty) a řešení pro správu velkých dat včetně vytvoření speciálního městského datového centra. Na rozdíl od jiných velkých developerských projektů zde však musí všechny prvky těchto systémů – bez ohledu na jejich výrobce – být schopny spolu komunikovat a sdílet data, idea projektu stojí na propojenosti systémů.

Klíčové jsou dva systémy – Siemens Building Energy Management System, který měří využití elektřiny v budově a míru její flexibility, a Siemens Energy Pool Manager fungující jako rozhraní mezi jednotlivými budovami a distribučním systémem. Sleduje se například spotřeba energie, kvalita vzduchu či teplota v místnostech. Tyto údaje se shromažďují a porovnávají s údaji získanými z distribuční sítě. Síť nízkého napětí, kterou tvoří 12 trafostanic a 23 transformátorů s různými typy technologií, je vybavena přibližně 100 senzory a 500 smartmetery, které v reálném čase dodávají informace o jejich aktuálním stavu. 

Jednou ze základních myšlenek celého projektu je výroba elektřiny přímo na daném místě, kde by mělo docházet k jejímu ukládání a co nejefektivnějšímu využívání. V Aspernu se experimentuje s různými technologiemi – fotovoltaickými panely a tepelnými čerpadly počínaje, řešením pro ukládání energie konče.

Prohlédněte si Seestadt Aspern v naší fotogalerii